Elementarūs koloristikos pagrindai bei kelios svarbios taisyklės, kurios padės jums pasirinkti aprangą pagal savo spalvinį tipą, ir atrodyti su jais elegantiškesne, įdomesne ir, žinoma, jaunesne.
Jūs tikriausiai ne kartą susidūrėte su tokia situacija: ta pati suknelė (tegul ir labai brangi), vilkima vienos moters atrodo neskoningai ir pigiai, o apsirengus kitai – elegantiškai ir organiškai, tarsi ją būtų parinkę geriausi planetos stilistai. Gali net būti, kad abi moterys yra panašaus amžiaus, ūgio, svorio ir dėvi to paties dydžio drabužius, tačiau pirmąją kažkodėl ta suknelė sendina dešimčia metų, o kitą – penkiolika atjaunina. Pasiaiškinkime, kodėl?
Paslaptis slypi, atrodytų, visiškai nesvarbioje detalėje – suknelės spalvoje, tiksliau, tame, kuriai šių moterų ši spalva labiau tinka. Mėlynakę šviesiaplaukę pomidorų raudona spalva paverčia liguistai gelsva: akys tampa blausios, veidas praranda kontrastą, o raukšlelės tarsi išryškėja. O štai rudakė šatenė šiame atspalvyje tarsi pražysta: išryškėja sveikas skruostų raudonis, plaukai įgauna sodresnę spalvą, o veido oda atrodo taip, tarsi ji būtų ką tik grįžusi iš kurorto, o ne sėdėtų po aštuonias valandas penkias dienas per savaitę po biuro kondicionieriumi.
Iš tikrųjų, jūsų drabužių spalva tiesiogiai daro įtaką tam, kokio amžiaus atrodote. „Dažnai mes nesąmoningai sulyginame tokias sąvokas kaip „jaunystė“ ir „patrauklumas“, – leidiniui „Telegraph“ sakė spalvinio tipo nustatymo paslaugas teikiančios bendrovės „ House of Colour“ vykdomoji direktorė Helen Venables. – Jauni žmonės turi švarią ir lygią odą, be jokių raukšlių. Jų veidai visada atrodo ryškesni, nes tarp jų plaukų, akių, lūpų ir odos yra didesnis kontrastas. Su amžiumi šis kontrastas blunka. Akių spalva apsiblausia, oda tampa plonesnė, pradeda labiau matytis kapiliarai ir pigmentinės dėmės.“
Teisingai parinktas drabužių atspalvis (taip pat ir makiažas bei šukuosena) gali sugrąžinti jūsų išvaizdai prarastą kontrastą, vadinasi, paversti jus jaunesne. Štai ir visa paslaptis. O ką su visu tuo daryti, dabar jums ir papasakosime.
Pasižiūrime į save
Pažvelkite į save veidrodyje. Jūsų veidas – įvairių tarpusavyje derančių atspalvių paletė. Akys, oda, plaukai, antakiai ir blakstienos, lūpos ir skruostai, iš esmės, turi savo unikalų atspalvį, ir jūsų išvaizda taip tarsi pereina per vieną filtrą. Pavyzdžiui, jūsų akys žalios, tarsi Kalifornijos saulės nugairinti plaukai ir persiko spalvos oda – jūsiškis „filtras“ bus šiltas ir ryškus. O jeigu jūsų akys pilkos, plaukai tamsūs ir blyški oda? Akivaizdu, kad „šalto“ jūsų išvaizdoje bus kur kas daugiau.
Skirtingiems atspalviams būdinga savybė naudingai vienas kitą paryškinti – turbūt girdėjote tokį išsireiškimą kaip „papildančios spalvos“. Rinkdami drabužius klientams, stilistai atsižvelgia į tai, kaip palaidinės ar suknelės atspalvis derės su visomis tomis spalvomis, kuriomis jus apdovanojo gamta. „Kai nešiojate teisingus atspalvius, jūs tarsi užlyginate visa tai, kas su amžiumi atsiranda ant jūsų veido, – įsitikinusi H. Venables. – Atkurdamos prarastus kontrastus, jūs užmaskuojate dėmes ir raukšleles.“
Norėdami suprasti spalvų derinimo subtilybes, profesionalai ilgus metus mokosi ir praktikuojasi. Laimei, kai kurias koloristikos gudrybes galima suprasti ir be specialistų pagalbos.
Raudona tinka visiems
Jeigu jūs visą gyvenimą vengėte raudonos spalvos, nes ji labai rėkianti, tai greičiausiai pats metas įsigyti keletą šio atspalvio drabužių. Dauguma spalvų ekspertų įsitikinę, kad klasikinė raudona spalva tinka bet kuriai bet kokio amžiaus moteriai. „Raudona – pagrindinė spalva, ji yra universali, – neabejoja H. Vanables. – Visi likę atspalviai turės arba geltoną, arba mėlyną pagrindą.“
Jeigu atspalvyje daugiau geltonos – tokią spalvą sušvelniname šiltu, jeigu daugiau mėlyno – šaltu. Čia jau jokio universalumo nėra, teks atidžiau įsižiūrėti į savo išvaizdą, kad suprastumėte, kokia spalva jums labiau tinka: į avietinę pereinanti raudona, arbūzo raudonumas ar pomidorų raudona.
Venkite juodos
Jeigu klasikinė raudona spalva tinka visiems, tai juoda, kitaip nei byloja įsisenėjęs stereotipas, praktiškai netinka niekam. Taip yra dėl to, kad, griežtai kalbant, juoda – net nėra spalva. Juoda praryja bet kokią spalvą, tarsi iščiulpia iš jūsų veido sveikatos ir jaunystės atspalvius, vadinasi, jauninamosiomis savybėmis tikrai nepasižymi.
Raskite savo atspalvį
Svarbu įsiminti vieną taisyklę: nebūna neteisingų spalvų, būna tik neteisingi atspalviai. Jeigu paimsime, pavyzdžiui, žalią spalvą, tai ji turi galybę įvairiausių atspalvių: salotinė, smaragdo, eglės ar žolės žalia. Tas pats galioja ir visoms likusioms spalvoms.
Jeigu jūsų išvaizdoje daugiau „šiltų“ atspalvių (pavyzdžiui, turite mėlynas ar rudas akis ir aukso ar karamelės spalvos plaukus), rinkitės tokias spalvas, kurias galima išgauti į pagrindinę spalvą pridėjus geltonos. Jeigu jūsų spalvinis tipas „šaltas“ (pavyzdžiui, esate plieno spalvos blondinė arba brunetė žydromis ar pilkomis akimis) – jūsų atspalviuose bus šiek tiek mėlynos.
Žinokite savo neutralias spalvas
Neutralios spalvos todėl taip ir vadinamos, kad jas galima nešioti praktiškai su bet kuriuo kitu atspalviu. Balta, smėlinė, pilka, ruda – tai yra bazinės spalvos, kurios, beje, taip pat skiriasi priklausomai nuo kolorito. Paprastai „šaltos“ blondinės nuostabiai atrodo vilkėdamos baltai, o karamelinę plaukų spalvą ir rudas akis turinčios merginos – smėlinę. Tamsiaakės brunetės elegantiškai atrodo apsirengusios rudai, o rusvų plaukų savininkės – pilkai. Bet kuriuo atveju, svarbu atsižvelgti į tai, kaip jūsų pasirinktas atspalvis paryškina jūsų odą, plaukus ir akis. Jeigu disonanso su jūsų išvaizda nėra, vadinasi, šis atspalvis jums tinka.